Par sporta segumiem

Sintētiskie sporta segumi – skrejceļu un spēļu laukumu ierīkošanai

Ierīkojot sporta segumu āra laukumos, jau tā plānošanas stadijā ir jāizvēlas, kurai sporta jomai segums būs paredzēts. Stadionā parasti ir viens spēļu laukums (futbolam) – zāliena vai sintētiskā seguma, kam apkārt ir skrejceļš. Laukuma galos izvietoti mešanas un lekšanas sektori, kā arī sporta spēļu laukumi. Izņemot mešanas sektoru vietas un ar smiltīm pildītās lekšanas bedres, vieglatlētikas un daudzfunkcionālos sporta kompleksos izmanto mūsdienīgus sintētiskos segumus. Sintētiskie segumi laukumā absorbē triecienu, tie neslīd, kā arī tiem piemīt lieliska noturība pret laika apstākļu radīto ietekmi.

Pamazām klona un asfalta sporta laukumus aizstāj sintētiskie sporta segumi. Tiem ir ieviesies sinonīms – „tartana” celiņš. ­ Runa ir par kāda amerikāņu ražotāja izgudrojumu, kurš pagājušā gadsimta 60. gados uzsāka sintētisko skrejceļu segumu uzvaras gājienu pasaulē. 1968. gada Vasaras Olimpiskajās spēlēs Mehiko vieglatlētikas sacensībās pirmo reizi tika izmantots sintētiskais segums. Šajā olimpiādē strauji pieauga rekordu skaits sprinta un lēkšanas disciplīnās, pateicoties tehniskajai revolūcijai, – kājas sportistus pacēla gluži kā „spārnos”. Šiem segumiem, izrādījās, ir daudz priekšrocību – drošība sportistiem, vienkārša apkope un ierīkošana atbilstoši sacensību noteikumiem. Jauno izgudrojumu ātri pārņēma citi ražotāji, bet sintētisko segumu sarkanais krāsojums un graudainā virsmas struktūra attēloja iepriekšējo vēsturisko segumu ārējās pazīmes.

Salīdzinot sintētisko trašu straujo attīstību, pretēji daudzām citām specifiskām sporta tehnoloģijām un celtniecības materiāliem, produkts gadu desmitu laikā ir visai maz mainījies, un sintētiskā skrejceļa segums, profesionāli ierīkots un kopts, savu kvalitāti saglabā vairākus gadu desmitus.

Sintētiskie sporta segumi – skrejceļu un spēļu laukumu ierīkošanai

Pamats – nevis redzams, bet sajūtams

Neatkarīgi no tā, kādi ir pamatu dziļākie slāņi (piemēram, šķembas) atbilstoši DIN 18035-6, sintētisko segumu sistēma sākas ar vienu apakšējo un vienu augšējo asfalta slāni, kam seko gumijas granulu pamatkārta, un to noslēdz virsējā, izmantojamā kārta. Gumijas pamatkārtu veido stirola-butadiēna kaučuka granulas (SBR granulas) un poliuretāns (PUR) kā saistviela. Virsējā kārta sastāv no etilēna-propilēna-diēna kaučuka granulām (EPDM) un atkal PUR. Raksturīgā virsmas granulētā kārta veidojas no ieklāšanas veida, EPDM granulām atrodoties augšpusē.

Dažādu produktu veidu un ražotāju noteiktas īpašības ir atkarīgas no materiālu kārtu skaita, kā arī materiālu apstrādes. Turklāt komponentu salikšana ietekmē tādas īpašības kā noturību pret UV starojumu, aukstumu, karstumu un citiem apstākļiem.

Pamats sporta segumiem

Sporta seguma ierīkošana uz vietas (Insitu) un jaukta veida (Hybrid) ierīkošana

Izšķir pavisam piecus dažādus segumu ieklāšanas veidus: Pirmais: ierīkošana uz vietas; Otrais: jaukta veida; Trešais: visi komponenti ir iepriekš sagatavoti, tie uz vietas ir tikai jāsaliek; Ceturtais: sanācijas gadījumā vienu esošo kārtu var izmantot arī turpmāk un jaunu kārtu uzliek uz vecās daļas; Ierīkošanas metodē uz vietas visas kārtas tiek izveidotas un ieklātas uz vietas, ieklājot vēlamo kārtas biezumu. Gumijas (SBR) kārta šajā metodē tiek klāta uz izturīga un līdzena asfalta. Jaukta veida metodē izmanto gumijas (SBR) kārtu gatavos ruļļos, tie tiek pielīmēti pie asfalta un virsējā kārtā EPDM granulas tiek iebērtas šķidrā PU masā.

Jomas profesionālis pēc virsmas īpašībām noteiks atšķirības virsējā laukuma struktūrā, kas var būt izsmidzināta vai izbērta. Piemēram, skriešanā ir vēlams cietāks segums, – skrienot pa sintētisku segumu skrējējs rada vertikālu standarta deformāciju, un mīkstāks segums rada lielāku nogurumu nekā cietāks. Daudzfunkcionālos sporta spēļu laukumos izmanto nedaudz mīkstākus segumus, kuri sniedz lielāku komfortu un drošību.

Sporta seguma ierīkošana uz vietas (Insitu) un jaukta veida (Hybrid) ierīkošana

Kaučuks kā sporta segumu materiāls

Piektā sporta segumu ieklāšanas metode būtiski atšķiras no iepriekš minētajām – rūpnieciski ražots kaučuka segums (ruļļos) tiek pielīmēts uz asfalta stadionā. Ūdens necaurlaidīgā virsmas struktūra šeit vairs nav graudaina, bet matēta. Šo produktu pastāvīgi izmanto augsta līmeņa sporta pasākumos, tādos kā Olimpiskās spēles un IAAF (Starptautiskā vieglatlētikas federācija) pasaules čempionātos vieglatlētikā. Saskaņā ar noteikumiem, ražotājs var atsaukties uz pasaules rekordu skaitu, kuri ir sasniegti uz šī kaučuka seguma. Tas dod sportistam lielāku komfortu un rada lielāku ātrumu, optimizējot enerģiju plūsmu. Šis segums ir High–End (augstas klases) produkts profesionāļiem, kuru prioritāte ir skriet pēc iespējas ātrāk un lekt iespējami tālu. Šo segumu, ko var iegādāties plašā krāsu paletē un dažādi komplektēt, ierīkot nav pārāk sarežģīti. Protams, šis produkts atrodas arī citā, augstākā cenu grupā.

Nepilnības, kas radušās laika apstākļu ietekmē, uz vietas (Insitu) ierīkotajos segumos, var novērst bez īpašiem izdevumiem. Tā nav kaučuka seguma ieklāšanā, tur lietus radītās problēmas novērst nav tik vienkārši. Tādēļ ieklājot visu veida sporta segumus stadionā, ļoti būtiski ir piemēroti laika apstākļi. Tāpat ir ļoti svarīgi zināt, ka sintētiskā seguma augšējā kārta būs tikai tik laba, cik rūpīgi būs ierīkota visa sistēma no apakšējā slāņa līdz augšējai kārtai. Ūdenscaurlaidība vai ūdensnovadīšana, asfalta nesošā kārtā ir nenovērtējami svarīga,–ja šeit būs pieļautas kļūdas, tad sekas izpaudīsies no apakšas līdz pat augšējai kārtai.

Kaučuks kā sporta segumu materiāls

Sporta segumu veidi

Sintētiskā sporta segumus DIN 18035-6 grupē sešos segumu veidos – no „A” līdz „F”. A, B un C veids ir ūdenscaurlaidīgs; D, E un F ­– ūdensnecaurlaidīgs. Ņemot vērā ieklāšanas veidu, segumu veidus var izmantot būtiski atšķirīgās jomās. Ūdenscaurlaidīgā seguma veidi vairāk derēs vienkāršākiem sporta laukumiem nekā lieliem stadioniem, kuros notiek augstāka līmeņa sporta sacensības, tie ir nopērkami arī par zemāku cenu. Segumi ar strūklas pārklājumu nolietojas ātrāk, līdz atjaunošanai tiem tiek dots septiņu gadu ilgs lietošanas laiks. A un B segumu veidus visvairāk izmanto skolu un masu sportā, kā arī spēļu laukumos. Segumi ar strūklas pārklājumu ir labi piemēroti atjaunošanai vai renovācijai. A seguma veids ir labi piemērots vieglatlētikai un skriešanai ar naglenēm, to var arī sertificēt atbilstoši IAAF; C seguma veidam ir viena kārta, kuras biezums ir vidēji 10 -20 mm, un tas izmantojams nelieliem spēļu laukumiem, ir komfortabls un drošs pret kritienu radītām traumām.

Segumu veidus no D līdz F izmanto augsta un visaugstākā līmeņa treniņiem un sacensībām, tie ir ļoti noturīgi pret mehānisku iedarbību un laika apstākļiem. Šie segumi ir izmantojami vairākus gadu desmitus, saglabājot visas īpašības, tos rekomendē gan vietējiem sporta laukumiem, gan olimpiskajiem stadioniem. Segumu materiāli un konstrukcijas veids ir izmantojams ne tikai dažādos standarta skriešanas segumos; no EPDM granulām arī bez SBR gumijas slāņa var ierīkot daudzfunkcionālus sporta laukumus un laukumus bumbu spēlēm, kuriem saskaņā ar DIN ir labas bumbas atlēciena un locītavas saudzējošas īpašības.

Atkarībā no tā, kuram sporta veidam laukumā ir noteikta prioritāte, izvēlas arī gumijas un virsējās kārtas kombināciju. Mūsdienās visas – gan ūdensnecaurlaidīgās, gan caurlaidīgās sistēmas, tehniski ir ļoti pilnveidotas, pateicoties pieredzei, ko ir panākušas visas iesaistītās puses vairāku gadu desmitu garumā. Ar „pieredzi” šeit saprotot „visu neveiksmju summu”, parādot to, ka visas iespējamās kļūdas jau ir bijušas, un tajā pašā laikā tās ir tikušas apzinātas. Tagad ir izstrādātas un pilnveidotas dažādas testēšanas metodes, kuras ļauj ražotājiem piedāvāt atbilstošus produktus.

Sintētisks sporta laukuma segums augsta līmeņa vieglatlētikas sacensībām (SW)
Sintētisks sporta laukuma segums piemērots mācību iestāžu stadioniem (SC)
Sintētisks sporta laukuma segums daudzfunkcionāliem sporta laukumiem (EPDM)
Sintētisks sporta laukuma segums sporta spēlēm ar bumbu (2S)

Sporta segumu apkope

Lai sintētiskie sporta segumi saglabātos ilgstoši labā tehniskā un vizuālā stāvoklī, noteikti īpaša uzmanība ir jāpievērš to apkopei. Jāseko līdzi, lai funkcionētu ūdens aizvadīšanas notekas un tās būtu tīras. Regulāri jānovāc sakritušās lapas, skujas un citi netīrumi. Periodiski skrejceļu var mazgāt ar augstspiediena ūdens strūklu. Reizi gadā ieteicams izmantot biocīdus sūnu un nezāļu iznīcināšanai.

Tāpat nevajadzētu pieļaut klasiskās kļūdas plānošanā – pie mākslīgā seguma skrejceļa vai tam blakus ierīkot tenisita laukumu. Sarkanie putekļi no tiem var nenovēršami padarīt netīrus un grūti kopjamus mākslīgos segumus!

Share by: